Ministr Ťok opět předvedl, že fakta pro něj nic neznamenají

28.10.2015

Zde najdete odkaz na zajímavý článek o úvahách k zpřísnění postihu řidičů.

K tomu lze jen dodat, že pan ministr se každopádně mýlí se svojí představou zvyšování pokut a zpřísňováním bodového hodnocení, např. jeho 2x a dost.

Odkaz na článek zde:

www.autorevue.cz/ministr-tok-opet-predvedl-ze-fakta-pro-nej-nic-neznamenaji-komentar

 

Přečtěte si v menu "Proč bodový systém?". Dočtete se, že "Dostatečný preventivní účinek má pouze hrozba ztráty řidičského oprávnění. Bodový systém pak představuje administrativní postup, kterým se hodnotí závažnost spáchaných přestupků, a který v tento důsledek může vyústit. Na druhou stranu ale dává řidiči kdykoli před tím, než tento krajní důsledek nastane, možnost změnou svého chování pozitivně ovlivnit své postavení a hrozbu ztráty řidičského oprávnění svým aktivním postojem odvrátit."

Má to jeden nedostatek. První informace o stavu bodů přijde řidiči až v okamžiku dosažení 12 bodů. Pokud by měla být naplněna idea důvodové zprávy, potom by musela existovat povinnos varovat řidiče při dosažení řekněme 9 bodů. V důsledku by to znamenalo, že by řidiči hrozbu ztráty řidičského oprávnění odvraceli svým dále bezproblémovým chováním a nevybodovali by se. Ovšem je otázka, zda stát toto chce. Potom by se ministerstvo dopravy nemohlo pyšnit statistikami, kolik se za dané období vybodovalo řidičů.

Při projednání přestupku řidič nemá právo se dozvědět zda a kolik bodů mu bude za daný přestupek zaznamenáno.Stejně tak správní orgán, ani policista či strážník nemá za povinnost řidiči toto sdělit. Body se zaznamenávají až následně, poté, kdy příslušné podklady doputují na registr řidičů. Jediná možná informace je prostřednictvím "Výpisu z bodového hodnocení" na registru řidičů nebo na Czechpointu. Takže bez aktivního přístupu se řidič nic nedozví. nyní exuistuje též možnost pro majitele datové schránky si výpis z bodového hodnocení nechat zaslat právě datovou schránkou.

POZOR! Jakákoli informace poskytnutá policistou o tom, kolik má řidič aktuálně bodů nemá žádnou právní oporu a nelze ji brát vážně. Stejně tak nelze brát vážně žádné ujištění policisty v tom směru, že při zaplacení blokově "to bude bez bodů". Princip zaznamenávání je daný.

 

Autor: Ondřej Horázný   |   Sekce: Média a bodový systém   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekMapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2024