Obecná diskuze k bodovému systému

10.5.2008 19:08

Re: Re: řízení bez řidičského oprávnění - 12 bodů

1.5.2010 22:07 vložil Honza Oliwa  IP: 90.178.194.149

Tady se jedná o složitější procesní úkon.

Vysvětlím:

Řízení bez ŘO jste spáchal v době účinnosti starého tr. zákona, tedy píšete v září 2009, kdy bylo ještě trestným činnem..

Čili Okr. soudce pochybil, jestliže toto překvalifikoval jako přestupek, i když bylo rozhodováno už v roce 2010...

Váš čin měl být bez pochyby posouzen podle starého tr. zákona č.140, protože byl spáchán v jeho účinnosti. Takže odvolání st. zástupce bylo procesně správné a rozhodnutí o spáchaném tr. činnu Kr. soudem v liteře zákona..

Trestní právo totiž nepřipouští zásadně jeho retroaktivitu, neboli zpětnou působnost, čili nový tr. z. nesmí zasahovat a působit zpětně do starého tr. zák.

Retroaktivita se připouští pouze v případě, že je to pro Vás výhodnější.. A jelikož tr. čin řízení bez ŘO byl zrušen, je pro Vás výhodnější nový tr. zák. č 40 A TAK PADNE ZPĚTNĚ DO NĚKOLIKA DNÍ NOVÉ ROZHODNUTÍ O ZRUŠENÍ TRESTU A ŽE TREST ZÁKAZU ČINNOSTI SE NEVYKONNÁ...Pro Vás to má tu výhodu, že čin nepůjde ani k přestupkové komisy a do řízení o přestupku..celý trest se zamaže....

Je to trošku kocourkov, ale to změna zákona se sebou přináší...

viz systém a úloha práva..Lex retro non agit, zákon nepůsobí zpětně, bylo pravidlo známé již v římském právu. Znamená, že v určité době působí jen to objektivní právo, které je v dané době kodifikováno, s nímž se každý může seznámit a které je účinné.

----Právní normy, které vzniknou až v budoucnu, jsou proto z platného práva vyloučeny---

ReagujMapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019